A pattanások legyőzése téma a személyes érintettségem miatt abszolút a szívügyem, írtam is már korábban egy jó hosszú posztot róla, ahol egy teljes arcápolási rutint mutattam be a pattanásos bőr kezelésére. Abban a posztban javasoltam a benzoil-peroxid gél (Akneroxid) használatát a BHA tonikkal kombinálva, ami szerintem messze a leghatékonyabb pattanás elleni páros, és ha még nem próbáltad ki, akkor nagyon ajánlom, hogy tedd meg, mert tényleg egy csodaduó!
A benzoli-peroxid (BP) bár nagyon hatékony, nem a világ legbarátságosabb hatóanyaga (helló bőrszárazság, irritáció...), így valószínű sokunkban felmerült már a kérdés, hogy vajon a népszerű és természetes teafaolaj megfelelő alternatíva-e. Személy szerint nekem mindegyik van a fürdőszobámban, úgyhogy elmondom a személyes tapasztalatomat is, de előbb nézzük az elméletet.
Miért olyan népszerű a teafaolaj?
A teafaolaj népszerűsége nem véletlen: egyrészt egy természetes anyag, ami eleve pozitív gondolatokat ébreszt az emberek többségében (bár ez önmagában alaptalan, hiszem a gyilkos galóca is természetes!), másrészt valóban meggyőző kutatás van arra vonatkozóan, hogy a teafa olaj hatásos baktérium elleni összetevő. A tefaolajat a BP-vel összehasonlítva azt találták, hogy 5%-os teafaolaj koncentráció hasonlóan hatásos a pattanások kezelésében, mint 5% BP-os készítmény. Bár a tefa olaj a benne lévő illatkomponensek miatt irritálhatja a bőrt, a BP szintén szárítja és irritálja azt. Ez alapján úgy tűnhet, hogy a teafa olaj valóban egyenrangú alternatívája a BP-nak, de most jön a DE....
Amit eddig nem tudtál: a 100%-os teafa illóolaj az valójában egyáltalán nem 100%-os...
A piacon nem létezik olyan készítmény, ami 5% teafaolajat tartalmaz! A 100%-os teafaolajnak hirdetett illóolajok valójában kb 3%-os teafaolaj koncentrációk valamilyen hordozó olajban feloldva. Így még ezek hatékonysága sincsen olyan, mint egy 5%-os BP gélé. A tefa olajos kozmetikai készítményekben pedig tipikusan 0.5%-nál is kevesebb teafaolaj található, ami a hatékony mennyiségnek csak a tizede! Nem véletlen, hogy igazi 100%-os teafaolajat nem árulnak: már a 3%-os változat is erősen szárítja a bőrt, a 100%-s pedig komoly gondot okozna!
A személyes tapasztalatom
Az ember lánya szeret kipróbálna minden szóba jövő lehetőséget, így persze nekem is van teafaolajom, ami elvileg 100%-os ausztrál teafa illóolaj. A tapasztalatom az vele, hogy nagyon szárít, és az egész arcomra nap mint nap semmiképp sem alkalmas. Csak a pattanásokra használom pontszerűen, amit talán segít leszárítani, bár őszintén szólva nem egyértelmű, hogy gyorsítja-e tényleg a patttanás gyógyulását vagy sem (még semmit sem találtam egyébként, ami egyértleműen segíti a meglévő pattanás elmulasztását...). Összességében az Akneroxid gélemet nem cserélném le teafaolajos krémre, ha valahogy akkor inkább mellé érdemes beiktatni de nem helyette!
Ami elvileg valódi alternatívája lehet a BP-nak: azelainsav
Tefaolaj helyett a BP-nak tényleges alternatívája lehet az azelainsav, ami 15-20%-s koncentrációban elvileg hasonlóan hatékony, mint az 5% BP. Magyarországon úgy tudom, hogy egyedül a Skinoren kenőcs tartalmaz 20% azelainsavat, ami vényköteles, szóval ez ügyben először a bőrgyógyásszal kell konzultálni.